Wprowadzenie na terenie Polski stanu epidemii i związane z tym zmiany w przepisach

2020-03-25

W środę 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (z ang. World Health Organization) ogłosiła, że epidemia zakaźnej choroby układu oddechowego COVID-19, wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 zostaje uznana za pandemię. Oznacza to, że w ocenie WHO niedawno wykryty najnowszy koronawirus jest epidemiologicznym zagrożeniem dla całego świata.

Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 433) w Polsce został wprowadzony od dnia 14 marca 2020 roku stan zagrożenia epidemicznego. Obecnie, z uwagi na wzrastającą zachorowalność, tym samym rosnące niebezpieczeństwo, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 491), w Polsce obowiązuje stan epidemii.

Wzrastający poziomem zagrożenia oraz działania mające na celu dostosowanie się do tego stanu, doprowadziły do diametralnych zmian – granice państwa zostały zamknięte, loty między krajami zawieszone, a każdy z nas musi poddać się licznym ograniczeniom, niektórzy nawet nagłej i długotrwałej izolacji. W związku z gwałtownymi i licznymi zmianami w przepisach, sytuacja prawna obywateli Polski zmienia się z dnia na dzień.

Specjalnie dla naszych Klientów śledzimy wszystkie zmiany w prawie dotyczące m. in.: wymiaru sprawiedliwości, pracy, systemu edukacji i szeroko rozumianej działalności gospodarczej. Mając świadomość, że okres obecnie trwającej pandemii jest dla Państwa szczególnie trudny i może niestety negatywnie wpłynąć na sytuację gospodarczo-finansową wielu podmiotów, uważamy, że kluczowe jest niezwłoczne podjęcie działań mających na celu zminimalizowanie reperkusji ostatnich wydarzeń.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuacją proponujemy wsparcie prawne Zespołu Kancelarii Gosek Leczykiewicz Surma Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych s. c.  i zapraszamy do kontaktu

- telefonicznego pod numerem tel.: +48 61 30710 31,

- mailowego: office@glslegal.pl

- oraz za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Kancelarii: http://glslegal.pl/kontakt

Zachęcamy również do dalszego śledzenia fanpage’u Kancelarii https://www.facebook.com/kancelariagosekleczykiewiczsurma/ gdzie regularnie zamieszczać będziemy najważniejsze informacje dotyczące zmian prawnych spowodowanych pandemią.

Joanna Kwela, aplikant adwokacki