Proponowane działania mające na celu wyeliminowanie lub chociaż zminimalizowanie niekorzystnych konsekwencji pandemii koronawirusa
Od momentu, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (z ang. World Health Organization) ogłosiła, że epidemia zakaźnej choroby układu oddechowego COVID-19, wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 zostaje uznana za pandemię, śledzimy dla naszych Klientów wszystkie związane z nią zmiany w prawie dotyczące m. in.: wymiaru sprawiedliwości, pracy, systemu edukacji i szeroko rozumianej działalności gospodarczej.
Zdajemy sobie sprawę, że okres obecnie trwającej pandemii jest dla Państwa szczególnie trudny, a gwałtowne i liczne nowelizacje przepisów mogą niestety negatywnie wpłynąć na sytuację gospodarczo-finansową wielu podmiotów, w tym przede wszystkim: przedsiębiorców, pracodawców i pracowników oraz osób związanych umowami długoterminowymi, jak np.: umowa zlecenie. Mamy świadomość, że obecnie niezbędne jest niezwłoczne podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie lub chociaż zminimalizowanie niekorzystnych konsekwencji ostatnich wydarzeń.
Kroki, jakie mogą Państwo poczynić już w tym momencie to m. in.:
Sporządzenie i złożenie wniosków do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie/ odroczenie terminów płatności składek i należności podatkowych.
Przystąpienie do ugodowych prób zawarcia porozumień z kontrahentami, w tym poprzez przygotowanie stosownych aneksów do zawartych wcześniej umów, np. mających na celu zmianę przyjętych wcześniej, a niemożliwych do zrealizowania terminów wykonania zobowiązań, terminów płatności i innych obowiązków umownych, a także – w przypadku, gdy dana umowa nakłada taki obowiązek – poinformowanie kontrahenta o braku możliwości realizacji obowiązków umownych z uwagi na wystąpienie tzw. siły wyższej.
Podjęcie negocjacji i przygotowanie wniosków o odroczenie/ umorzenie/ rozłożenie na raty należności, w tym np.: czynszu najmu.
Rozparzenie możliwości ewentualnego zawarcia porozumień z dłużnikami w celu zmiany terminów płatności ich zobowiązań, a w przypadku braku porozumienia wystosowanie wezwań do zapłaty, a dalej skierowanie powództwa o zapłatę do sądu.
W przypadku pracodawców/ zleceniodawców – przygotowanie wypowiedzeń umów o pracę, w tym w związku z likwidacją stanowisk pracy oraz wypowiedzeń innych umów długoterminowych, w tym umów zlecenie.
W przypadku pracowników – przygotowanie odwołań od wypowiedzeń umów o pracę.
Skorzystanie z innych rozwiązań objętych tzw. tarczą antykryzysową.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuacją proponujemy wsparcie prawne Zespołu Kancelarii Gosek Leczykiewicz Surma Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych s. c. i zapraszamy do kontaktu:
- telefonicznego pod numerem tel.: +48 61 30710 31,
- mailowego: office@glslegal.pl
- oraz za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Kancelarii: http://glslegal.pl/kontakt
Zachęcamy również do śledzenia fanpage’u Kancelarii https://www.facebook.com/kancelariagosekleczykiewiczsurma/ gdzie regularnie zamieszczać będziemy najważniejsze informacje dotyczące zmian prawnych spowodowanych pandemią.
Joanna Kwela, aplikant adwokacki