W grudniu ubiegłego roku do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Pracy (Druk 1137), dotyczący wprowadzenia zmiany w sposobie liczenia stażu pracy.
Kodeks pracy nie definiuje pojęcia stażu pracy, można jednak przyjąć, że jest to czas trwania wykonywania przez pracownika pracy w ramach stosunku pracy, wykorzystywany w celu ustalenia świadczeń lub uprawnień pracownika (od stażu pracy zależy m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego).
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym okres prowadzenia działalności gospodarczej nie zalicza się do stażu pracy. W uzasadnieniu projektu ustawy podkreślone zostało, że dla osób, które przed nawiązaniem stosunku pracy prowadziły działalność gospodarczą obecnie obowiązujące przepisy są krzywdzące i stanowiące wyraz nierównego traktowania. Celem projektowanej regulacji jest właśnie potrzeba poprawy sytuacji takich pracowników.
Zmiana ma nastąpić poprzez wprowadzenie do Kodeksu Pracy artykułu 11⁴, zgodnie z którym pracodawca będzie zobowiązany do wliczania do okresu stażu pracy również poprzednio zakończonych okresów prowadzenia pozarolniczej działalności w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych lub współpracy przy wykonywaniu tej działalności, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Projektowana regulacja będzie miała zastosowanie również do stosunków pracy nawiązanych przed jej dniem wejścia w życie.
Projekt został zaopiniowany pozytywnie przez Forum Związków Zawodowych, które wskazało, że w ich mniemaniu projektowane rozwiązania są sprawiedliwe i w pełni uzasadnione. Pozytywną opinię wydał również Business Centre Club, będący największą w kraju ustawową organizacją indywidualnych pracodawców.
Na temat projektu negatywnie wypowiedział się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wskazując m.in. na brak uregulowania w jaki sposób pracownicy mieliby udokumentować poprzednie okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz na to, że wliczanie tych okresów do stażu pracy może skutkować zwiększonym obciążeniem finansowym pracodawców. Negatywne stanowisko zajęło również Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, wskazując, że projekt nie rozwiązuje problemu całościowo i systemowo.
Projekt został przekazany do pierwszego czytania na początku maja bieżącego roku, a w uzasadnieniu wskazano, że mając na uwadze długość procesu legislacyjnego i obecną sytuację pandemiczną proponuje się odległy termin wejścia w życie ustawy. Obecnie planowane jest to na 1 stycznia 2022 r.