W dniu 16 sierpnia 2022 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizację ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Nowe przepisy zobowiązują banki do zwrotu klientom kwot wpłaconych przez nich tytułem tzw. „ubezpieczenia pomostowego”. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

Czym jest ubezpieczenie pomostowe? Ubezpieczenie pomostowe jest formą zabezpieczenia banku w przypadku udzielenia klientowi kredytu hipotecznego, obowiązującą do czasu uzyskania wpisu hipoteki w księdze wieczystej. Ubezpieczenie to jest ubezpieczeniem czasowym. Czas jego trwania, a co za tym idzie konieczności uiszczania składek przez kredytobiorcę, jest uzależniony od czasu, w którym Sąd dokona wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Ustanowienie takiego wpisu to proces, który w niektórych polskich sądach może trwać nawet przez kilkanaście miesięcy – w zależności od miasta oraz sprawności działania konkretnego sądu wieczystoksięgowego. Wymagane przez banki ubezpieczenie pomostowe podnosi koszty kredytowe, zwłaszcza w początkowym okresie spłaty.

 

Jako uzasadnienie dla nowelizacji przepisów oraz ustanowienia nakazu zwrotu środków klientom Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, iż prawie w każdym przypadku wpis hipoteki do księgi wieczystej odbywa się zgodnie z wnioskiem, co oznacza, iż ryzyko banków jest tak naprawdę bardzo niskie i nie potrzebują one dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia pomostowego.

 

Zgodnie z nowymi przepisami ubezpieczenie pomostowe nadal będzie istnieć, jednak będzie funkcjonować na innych niż dotychczas zasadach, bowiem banki będą musiały zwrócić kwoty pobrane od klientów tytułem ubezpieczenia pomostowego po ustanowieniu hipoteki. Zwrot będzie odbywał się albo poprzez zaliczenie kwoty zwrotu na poczet spłaty kredytu hipotecznego lub poprzez fizyczny zwrot pobranej przez bank kwoty. Banki będą musiały dokonać zwrotu pobranych bezpodstawnie kwot tytułem ubezpieczenia pomostowego w terminie 60 dni od dokonania wpisu hipoteki w księdze wieczystej. Istotnym aspektem jest również to, iż aby odzyskać pieniądze klient banku nie będzie musiał składać żadnego specjalnego wniosku.

 

Nowe przepisy będą mieć zastosowanie nie tylko do umów o kredyt hipoteczny zawartych po dniu wejścia w życie ustawy ale również do umów zawartych przed tym dniem, jeżeli do dnia wejścia w życie ustawy nie dokonano jeszcze wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej.