W dniu 13 października 2022 r. weszła w życie znacząca zmiana ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467).

Nowelizacja zakłada szereg istotnych zmian, w tym w zakresie regulacji dotyczących rad nadzorczych i zarządów spółek kapitałowych, a także wprowadza do polskiego porządku prawnego dotychczas w nim niefunkcjonujące novum w postaci prawa grup spółek (tzw. prawo holdingowe).

Co więcej, w odniesieniu do członków organów spółek kapitałowych (zarządu, rady nadzorczej i  komisji rewizyjnej) oraz likwidatora i prokurenta wprowadza rozszerzony katalog przestępstw, których popełnienie stwierdzone prawomocnym wyrokiem skazującym, wyklucza możliwość pełnienia tych funkcji w spółkach.

Stosownie do treści zmienionego art. 18 § 2 Kodeksu spółek handlowych katalog osób, w stosunku do których wyłączono tę możliwość rozszerzono o przestępstwa polegające na:

  • nieprzekazywaniu radzie nadzorczej informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień w terminie lub przekazywaniu ich niezgodnie ze stanem faktycznym, lub zatajaniu danych wpływających w istotny sposób na treść tych informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień,
  • utrudnianiu doradcy rady nadzorczej dostępu do dokumentów, nieudzielaniu mu żądanych informacji, przekazywaniu ich niezgodnie ze stanem faktycznym, lub zatajaniu danych wpływających w istotny sposób na treść tych informacji lub dokumentów,
  • umożliwianiu bezprawnego głosowania na walnym zgromadzeniu lub bezprawnego wykonywania praw mniejszości,
  • bezprawnym posługiwaniu się dokumentem przy głosowaniu na walnym zgromadzeniu lub wykonywaniu praw mniejszości,
  • sprzedajności,
  • przekupstwie,
  • płatnej protekcji,
  • nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Co istotne, zmiana ta dotyczy również osób, które rozpoczęły pełnienie tychże funkcji przed wejściem w życie ustawy zmieniającej. Mając na względzie powyższe, osoby aktualnie pełniące ww. funkcje powinny zrobić sobie „rachunek sumienia” i w razie takiej konieczności zadbać o dokonanie stosownej zmiany w organach spółki by nie zaburzać jej funkcjonowania.

Rozszerzony katalog przestępstw koresponduje z nowymi przepisami przyznającymi radzie nadzorczej dodatkowe uprawnienia o charakterze kontrolnym.