W dniu 1 marca 2023 roku weszła w życie ustawa z dnia 4 listopada 2022 roku o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych.
Kooperatywa mieszkaniowa to grupa co najmniej trzech osób fizycznych, których celem jest realizacja inwestycji mieszkaniowej polegającej na zakupieniu gruntu, wspólnej budowie domu lub mieszkania albo też wyremontowania istniejącego już budynku. Warunkiem jest, aby inwestycja taka była dokonywana na własne potrzeby mieszkaniowe członków kooperatywy mieszkaniowej – a zatem celem kooperatywy mieszkaniowej nie może być realizacja inwestycji mieszkaniowej nastawiona na sprzedaż i zysk.
W celu zrealizowania inwestycji mieszkaniowej w postaci kooperatywy mieszkaniowej należy zawrzeć umowę kooperatywy mieszkaniowej albo umowę spółki cywilnej w formie aktu notarialnego. Niezależnie od wybranego typu umowy odpowiedzialność członków kooperatywy za zobowiązania będzie solidarna. W takiej umowie należy zawrzeć postanowienia co do planowanej inwestycji, przewidywanej liczby lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, zasad finansowania i rozliczenia inwestycji, czasu trwania umowy oraz zasad jej rozwiązania.
Zaletami kooperatyw mieszkaniowych są między innymi:
- możliwość obniżenia kosztów o nawet 20% w stosunku do ceny kupna mieszkania od dewelopera,
- możliwość dopasowania projektu przyszłego mieszkania lub domu pod swoje indywidualne potrzeby i preferencje,
- wpływ na dobór sąsiadów,
- wpływ na cały przebieg inwestycji i kontrola nad każdym jej etapem,
- uzyskanie pomocy od gminy zarówno w sprawach organizacyjnych jak i możliwość kupienia od gminy gruntu pod inwestycję na szczególnych zasadach,
- możliwość ubiegania się o rodzinny kredyt mieszkaniowy.