W dobie stale rosnącej inflacji oraz kryzysu gospodarczego przedmioty „z drugiej ręki” zyskują na popularności, a wraz z nimi rośnie również zainteresowanie wokół serwisów internetowych typu marketplace, na których to każdy może wystawić na sprzedaż przedmioty, których już nie używa i tym sposobem odzyskać część kapitału, który w te przedmioty został zainwestowany.

 

Nie jest nowością – chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę – iż sprzedaż dokonywana poprzez serwisy typu OLX, Vinted, Allegro podlegają opodatkowaniu. Jest to tak zwana „sprzedaż okazjonalna”, która przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków (np. w postaci upływu odpowiedniego czasu od nabycia rzeczy do jej odsprzedaży) powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

 

W ostatnim czasie użytkowników portali typu marketplace zaniepokoiły informacje o implementacji unijnej dyrektywy DAC7 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Zgodnie z założeniami implementowanej dyrektywy operatorzy platform sprzedażowych będą mieli obowiązek informowania organów podatkowych o ilości i wartości dokonanych przez użytkowników transakcji. Informacje takie ułatwią organom podatkowym zidentyfikowanie osób, które prowadzą działalność gospodarczą bez jej zarejestrowania. Zatem celem wprowadzanych przepisów jest uszczelnienie systemu podatkowego poprzez zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

 

Obowiązek raportowania sprzedaży dokonywanej przez użytkowników za pośrednictwem portali internetowych obejmie każdego kto dokona minimum 30 transakcji rocznie na kwotę w wysokości co najmniej 2.000 euro (ok. 9.400 złotych). Platformy sprzedażowe będą zobowiązane do raportowania transakcji swoich użytkowników dotyczących nie tylko sprzedaży towarów i usług, ale także najmu nieruchomości i najmu środków transportu, a kary za niedotrzymanie tego obowiązku będą dotkliwe.