Dzisiaj zajmiemy się kolejną zmianą wynikającą z nowelizacji Kodeksu Pracy, która weszła w życie w dniu 26 kwietnia 2023 roku, a mianowicie wydłużeniem trwania urlopu rodzicielskiego do 41 bądź 43 tygodni i wynikającym z tego uprawnieniem, z którego będą mogli korzystać ojcowie – prawem do urlopu rodzicielskiego dla ojca, które jest nieprzenoszalne na matkę dziecka.

Zmiany te wynikają z tzw. dyrektywy rodzicielskiej, a ich celem jest zachęcenie ojców do korzystania z przysługującego im prawa do urlopu rodzicielskiego i ułatwienie powrotu matek na rynek pracy po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Nowe przepisy wydłużają prawo do urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni, bądź 43 tygodni w przypadku urodzenia wieloraczków (obecnie jest to 32 tygodni lub 34 tygodnie), przy czym dodatkowe 9 tygodni jest nieprzenoszalne dla drugiego rodzica.

Oznacza to, że jeden z rodziców może skorzystać maksymalnie z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, zaś pozostałe 9 tygodni może wykorzystać drugi rodzic – najczęściej będzie to ojciec, stąd powszechnie wskazuje się, iż to jest nowe uprawnienie ojców.

Prawo do dodatkowego urlopu rodzicielskiego nie jest uzależnione od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu w dniu porodu, nie jest też istotne posiadanie ubezpieczenia w dniu porodu.

Urlop rodzicielski z reguły udzielany jest jednorazowo, ale może być również w częściach, jednak nie może być ich więcej niż 5. Bardzo istotne jest, że pracownicy mogą z niego skorzystać do ukończenia 6 roku życia dziecka.