Jeżeli zakupiony przez Ciebie zwierzak choruje w związku z wadą genetyczną, możesz skorzystać ze swych uprawnień.

 

Być może ta informacja niektórych z Was zaskoczy, ale na chwilę obecną polskie prawo nie przewiduje szczególnych przepisów dotyczących procesu reklamacyjnego oraz praw nabywcy zwierzęcia – w świetle polskich przepisów zwierzęta traktujemy na równi z rzeczami ruchomymi. Dlatego też w sytuacji, gdy okaże się, że nabyty pupil posiada jakiekolwiek „wady” (np. wady genetyczne), o których nie wiedzieliśmy w momencie jego nabywania, zasadniczo przysługują nam takie uprawnienia, jak w przypadku składania reklamacji na zakupione towary czy usługi.

 

Standardowo w przypadku niezgodności towaru z umową konsumentowi przysługują następujące uprawnienia: odstąpienie od umowy (którego konsekwencją jest zwrot towaru sprzedawcy za zwrotem zakupionej ceny), obniżenie ceny (zachowanie towaru za zwrotem części ceny przez sprzedawcę, stanowiącej różnicę między towarem pełnowartościowym, a towarem wadliwym, przekazanym nabywcy), naprawa lub wymiana towaru na wolny od wad.

 

W przypadku zwierząt, ze względu na szczególny charakter przedmiotu zakupu, najczęściej konsument korzysta z możliwości obniżenia ceny nabytego zwierzęcia. Ponadto wykryciu wady u zwierzęcia często towarzyszy konieczność poniesienia niemałych kosztów związanych z ustaleniem przyczyn choroby, pokryciem kosztów wizyt weterynaryjnych, zabiegów, czy chociażby leków, których także mamy prawo domagać się od hodowcy w ramach odszkodowania.

 

Pamiętajcie jednak, ze każda sytuacja jest inna, wymaga indywidualnego podejścia do stanu faktycznego: momentu zakupu zwierzęcia (inne przepisy stosujemy do zwierzaków nabytych przed 1 stycznia 2023 roku), treści zawartej umowy, zapewnień hodowcy w zakresie stanu zdrowia, świadomości hodowcy posiadania przez zwierzę wady, czy przeznaczenia zwierzęcia.

 

Ponadto przypominamy, że w sytuacji wykrycia wady u Waszego zwierzątka, należy  zawiadomić o tym hodowcę. Sprzedawca odpowiada bowiem za wady, które ujawniły się w ciągu 2 lat od dostarczenia zwierzęcia nowemu właścicielowi