Jak co roku 1 stycznia przynosi pewne nowości w prawie pracowniczym. Poniżej sygnalizujemy najważniejsze z nich:

Od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do kwoty 4666 złotych brutto, co stanowi podwyżkę o 366 złotych w porównaniu z grudniem 2024 roku. Jednocześnie zwiększeniu ulegnie także minimalna stawka godzinowa – do 30,50 złotych brutto za godzinę. Wzrost płacy minimalnej będzie miał także wpływ na wzrost świadczeń, które są zależne od wysokości minimalnego wynagrodzenia, takich jak przykładowo wpłaty na PPK czy kwoty wolne od potraceń z wynagrodzenia pracownika.

Od 1 stycznia 2025 roku przewidziano dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po narodzinach. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie odpowiadał długości pobytu dziecka w szpitalu (do 8 albo do 15 tygodni w zależności od tygodnia ciąży, w którym nastąpił poród oraz masy urodzeniowej dziecka). Zasiłek ten ma być płatny w 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Od 1 stycznia 2025 roku przewidziano także mechanizmy wsparcia aktywizacji zawodowej seniorów (kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65. roku życia) poprzez dofinansowanie pracodawcom kosztów wynagrodzenia z pracę. Kwota dofinansowania wyniesie 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie przez 24 miesiące zatrudniania seniora. Pracodawca po upływie 24-miesięcznego okresu zatrudnienia obowiązany będzie zatrudniać seniora jeszcze przez kolejne 12 miesięcy bez dofinansowania. Ze wsparcia wykluczeni będą pracodawcy, którzy wcześniej już zatrudniali danego emeryta na umowie o pracę lub byli z nim związani inną formą współpracy przed jego rejestracją jako osoby poszukującej pracy.

Od 1 stycznia 2025 roku Wigilia Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, stanie się dniem ustawowo wolnym od pracy.