Poza kwestią powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem po pomyślnym zakończeniu sprawy o rozwód (więcej na ten temat w naszym poprzednim wpisie) pojawia się pytanie o doręczenie odpisu wyroku rozwodowego, który będzie Wam potrzebny do załatwienia wielu kwestii urzędowych. Powszechne – choć błędne – jest przekonanie, że taki odpis sąd prześle nam do domu.

Kiedy sąd doręczy odpis wyroku rozwodowego z urzędu (tj. z własnej inicjatywy)?

Sąd doręczy nam odpis wyroku w sytuacji, gdy został on wydany na posiedzeniu niejawnym (tzn. bez udziału stron). Nie będzie on jednak opatrzony w potwierdzenie prawomocności – tu trzeba złożyć odrębny wniosek (patrz poniżej).
Wyrok ogłoszony będzie podlegał doręczeniu z inicjatywy sądu w sytuacji, gdy zawiera orzeczenie w sprawie alimentów. Sąd doręczy go jednak tylko i wyłącznie stronie uprawnionej do alimentów wraz z klauzulą wykonalności uprawniającą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego., w przypadku braku lub opóźnienia w zapłacie.

Po co klauzula prawomocności i w jaki sposób uzyskać wyrok rozwodowy z taką klauzulą?

Klauzula prawomocności potwierdza, że wyrok jest prawomocny i nie przysługuje od niego żaden środek zaskarżenia (apelacja). Tylko odpis wyroku ze stwierdzeniem prawomocności może być dokumentem, którym możemy się posługiwać w załatwianiu kwestii formalnych po rozwodzie. Aby taki odpis uzyskać należy złożyć w sądzie, który wydał wyrok rozwodowy wniosek o doręczenie odpisu wyroku ze stwierdzeniem prawomocności wyroku i uiścić opłatę w wysokości 20 złotych za jeden odpis.