Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk Sejmowy nr 2650), zwany dalej: Ustawą lub Projektem Ustawy, o którym ostatnio jest bardzo głośno, dotyczyć ma przede wszystkim przyspieszenia postępowań sądowych oraz ułatwienia stronom i pełnomocnikom kontaktu z sądem, doprecyzowania zasad tzw. doręczeń komorniczych oraz wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących planowania rozprawy i dokonywania przez sąd niezbędnych pouczeń. W dniu 27 stycznia 2023 roku Projekt Ustawy przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.
Chcemy dzisiaj Państwu przybliżyć, jakich zmian w związku z Ustawą mogą spodziewać się „frankowicze”. Ponieważ roszczenia restytucyjne konsumentów nie ulegają przedawnieniu, wielu z Państwa, zmagających się z „problemem frankowym”, wychodzi z założenia, że zwłoka w złożeniu pozwu przeciwko bankowi nie działa na Państwa szkodę. Chcemy zasygnalizować, iż obecnie trwają prace nad bardzo niekorzystną dla kredytobiorców reformą kodeksu postępowania cywilnego, odbierającą „frankowiczom” prawo do wyboru sądu, w którym dochodzić będą swych praw.. Zapisem, który powinien najbardziej niepokoić konsumentów – kredytobiorców, jest art. 18.1 Ustawy. W praktyce aż na 5 lat odbiera on konsumentom – kredytobiorcom prawo do wyboru sądu, w którym złożą oni powództwo przeciwko bankowi w sprawie o kredyt waloryzowany kursem waluty obcej.
Obecne przepisy dają konsumentom – kredytobiorcom wybór co do miejsca złożenia pozwu frankowego. Sądem właściwym jest zarówno bank kredytobiorcy, jak i sąd właściwy dla siedziby banku – zwykle jest to Warszawa, albowiem tu ma swoją siedzibę większość banków. Nasze doświadczenie w prowadzeniu spraw wskazuje, iż niemal połowa z Państwa wybiera właśnie Warszawę, która znana jest z „prokonsumenckiego” orzecznictwa. Obecnie politycy argumentując, iż warszawskie sądy są przeciążone, planują nowelizację, po której konsument – kredytobiorca będzie mógł sądzić się z bankiem wyłącznie w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.
Kredytobiorcy, którzy planują złożyć pozew powinni rozważyć, czy nie podjąć tych kroków już teraz – to ostatni moment, by wytoczyć spór przed Wydziałem Frankowym Sądu Okręgowego w Warszawie, nie będąc mieszkańcem stolicy.
Eksperci prawni od dawna wskazują, że istnieje pilna potrzeba, by zwiększyć liczbę sędziów w warszawskim Wydziale Frankowym, jak również stworzyć podobne wydziały w innych miastach. Jednak na tego rodzaju zmianę niestety się nie zanosi, a w jej miejsce politycy proponują kredytobiorcom jedynie ww. rozwiązanie.