„Babciowe”, kto ile dostanie?

 

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą program „Aktywny Rodzic”, który  jest elementem kompleksowej reformy systemu wspierania opieki nad dziećmi do lat 3.  Tzw. Ustawa „Aktywny Rodzic” ustala 3 nowe świadczenia: aktywni rodzice w pracy (tzw. babciowe), aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu.

 

Program aktywni rodzice w pracy, czyli tzw. „babciowe” to program przeznaczony dla rodziców aktywnych zawodowo, którzy otrzymają kwotę 1.500 złotych miesięcznie (lub 1.900 złotych w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) na poczet organizacji opieki domowej nad dzieckiem w wieku od 12 do 35 miesięcy w sytuacji, gdy dziecko nie uczęszcza do żłobka czy przedszkola. Ponadto w przypadku zawarcia z nianią umowy uaktywniającej (ustawa nie przewiduje konieczności zawarcia z nianią umowy), dodatkowo Państwo pokryje również koszty składek na ubezpieczenie społeczne.

 

Drugim świadczeniem możliwym do uzyskania jest świadczenie aktywnie w żłobku. Jest to dofinansowanie w kwocie do 1.500 złotych (przy orzeczonej niepełnosprawności dziecka 1.900 złotych) miesięcznie na dziecko na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u opiekuna dziennego. Świadczenie to nie będzie wypłacane rodzicom, lecz bezpośrednio instytucji sprawującej opiekę nad dzieckiem.

 

Trzecim nowym świadczeniem jest świadczenie aktywnie w domu i będzie przysługiwało rodzicom malucha w wieku pomiędzy 12 a 35 miesięcy, którzy postanowią sprawować samodzielną nam nim opiekę w domu w wysokości 500 złotych miesięcznie.

 

Program startuje od 1 października 2024 roku.

 

Warto dodać, że będzie można otrzymać jedno wsparcie w zależności od własnego wyboru czy sytuacji zawodowej, na każde dziecko w wieku od 12 do ukończenia 35 miesiąca życia dziecka. Żadne ze świadczeń nie będzie uzależnione od warunku kryterium dochodowego. Natomiast w przypadku świadczenia „aktywni rodzice w pracy”  weryfikowany  będzie fakt i wymiar aktywności zawodowej rodziców.