Jak wspominaliśmy we wcześniejszych publikacjach (część pierwsza oraz część druga) w związku z wprowadzeniem do Kodeksu pracy możliwości prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników, pracodawca może wprowadzić do wewnątrzzakładowych przepisów sposób przeprowadzania kontroli trzeźwości, w tym rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czas i częstotliwość jej przeprowadzania, a także grupę lub grupy pracowników objętych prewencyjną kontrolą trzeźwości.
Nowe przepisy przewidują także zasady przechowywania informacji pozyskanych w wyniku przeprowadzenia prewencyjnej kontroli trzeźwości.
I tak w sytuacji, gdy wynik badania wskaże na stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) albo stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) pracodawca przetwarza informacje o dacie, godzinie i minucie badania oraz jego wyniku wyłącznie w przypadku, gdy jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia przez okres nieprzekraczający roku od dnia ich zebrania.
W sytuacji, gdy pracodawca w związku z niekorzystnym dla pracownika wynikiem badania zastosował karę upomnienia, karę nagany lub karę pieniężną pracodawca przechowuje informacje o dacie, godzinie i minucie badania oraz jego wyniku w aktach osobowych pracownika do czasu uznania kary za niebyłą (tj. po roku nienagannej pracy, chyba że pracodawca z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uzna karę za niebyłą przed upływem tego terminu).
W przypadku, w którym informacje o dacie, godzinie i minucie badania oraz jego wyniku, mogą stanowić lub stanowią dowód w postępowaniu prowadzonym na podstawie prawa, a pracodawca jest stroną tego postępowania lub powziął wiadomość o wytoczeniu powództwa lub wszczęciu postępowania, okres przechowywania ulega przedłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Po upływie wyżej wskazanych okresów informacje o dacie, godzinie i minucie badania oraz jego wyniku podlegają usunięciu.
Analogiczne zasady należy stosować do kontroli pracownika pod katem środków działających podobnie do alkoholu (zgodnie z projektem rozporządzenia wykonawczego będą to opioidy, amfetamina i jej analogi, kokaina, THC, benzodiazepiny).