Dzisiaj krótko na temat alimentów, a dokładniej w jakich sytuacjach możemy ubiegać się o ich podwyższenie?

  • Pierwszą przyczyną może być zmiana w zakresie możliwości zarobkowych lub majątkowych rodzica, np. na skutek choroby, która uniemożliwia pracę rodzicowi sprawującemu opiekę nad dzieckiem. Każde niezawinione zmniejszenie możliwości zarobkowych z różnych przyczyn jest podstawą do zwiększenia ustalonej kwoty alimentów. Działa to również w drugą stronę, a mianowicie zmiana na lepiej płatną prace przez osobę zobowiązaną do alimentacji także może być powodem do zwiększenia alimentów.
  • Kolejnym argumentem przemawiającym za zwiększeniem alimentów może być zwiększenie potrzeb dziecka, miedzy innymi w zakresie kosztów związanych z edukacją, leczeniem czy zainteresowaniami. Każdy z nas wie też, że potrzeby dziecka wzrastają wraz z ich wiekiem.

Pewnie każdemu nasuwa się pytanie czy inflacja jest podstawą do zmiany wysokości alimentów. Zwiększenia można żądać w przypadku zmiany okoliczności, które były brane pod uwagę przez sąd przy ustalaniu ich wysokości. Inflacja może zostać uznana za taką zmianę okoliczności. Jednakże często sądy stoją na stanowisku, że jeżeli inflacja dotknęła oboje rodziców, to nie może ona być uznana za jedyną przesłankę zwiększenia wysokości alimentów.

Zwiększenie alimentów nie zawsze jest możliwe, a wszystko uzależnione jest od konkretnych okoliczności danej sprawy. Bardzo istotne, aby przed skierowaniem pozwu do sądu zastanowić się, czy mamy do tego podstawy. Pamiętajmy, żeby uzyskać wyższe alimenty na dziecko musi dojść do istotnej zmiany okoliczności.

Z reguły od złożenia pozwu w sprawie do wydania wyroku mija kilka miesięcy, jednakże nie ma tutaj określonej zasady i wszystko zależy od skomplikowania danej sprawy i obłożenia ilością prowadzonych spraw przez konkretny sąd.