Jesteśmy właśnie w środku okresu wakacyjnego. Często Klienci pytają się nas, czy potrzebna jest zgoda obojga rodziców do wyjazdu dziecka za granice na wakacje?

Na tak zadane pytanie, należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Jeżeli dziecko wyrusza w podróż tylko z jednym rodzicem konieczna jest wtedy zgoda rodzica nieobecnego na wyjeździe. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy jeden z rodziców pozbawiony jest władzy rodzicielskiej lub jego prawa są ograniczone w zakresie podejmowania decyzji o miejscu pobytu dziecka.

Zgoda może być sporządzona odręcznie, powinna zawierać:

– datę,

– dane osobowe rodzica udzielającego zgody,

– dane osobowe dziecka,

– dane rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem podczas wyjazdu.

Najbezpieczniejszą opcją jest posiadanie dokumentu zaopatrzonego w notarialne poświadczenie podpisu. Ważne, aby jeden rodzic upoważnił drugiego do samodzielnego  podejmowania również bieżących decyzji dotyczących leczenia dziecka.

Uwaga, może zdarzyć się, że konkretne państwo, na którego terenie przebywać ma małoletni wymaga zgody rodzica w formie szczególnej przewidzianej przez przepisy prawna obowiązujące w tym kraju. Warto każdorazowo zasięgnąć stosownej informacji w tym przedmiocie.

Sytuacja wygląda podobnie gdy dziecko wyrusza w podróż bez rodziców, tzn. z dziadkami bądź innymi członkami rodziny. W takiej sytuacji również potrzebna jest zgoda obojga rodziców, oczywiście jeżeli oboje posiadają prawa rodzicielskie.

Tak wygląda teoria. W rzeczywistości jednakże, weryfikowanie posiadania zgody na wyjazd małoletniego nie jest częstą praktyką przy zagranicznych wyjazdach (w szczególności w przypadku wyjazdów na zorganizowane przez biura podróży wycieczki, w kierunkach popularnych wśród turystów).