Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym, z powodu przedłużającej się usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Do takiej sytuacji może dojść przykładowo w przypadku np. niezdolności do pracy pracownika z powodu choroby czy też wystąpienia konieczności sprawowania opieki nad osobą bliską.

 

W sytuacji usprawiedliwionej nieobecności pracownika jest on chroniony przed rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym tylko przez określony czas (tzw. okres ochronny). Po upływie tego czasu pracodawca może (ale nie musi) rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

 

Okres ochronny pracownika w razie niezdolności do pracy z powodu choroby wynosi:

  1. trzy miesiące – w przypadku gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy
  2. łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego – czyli przez 182 dni oraz przez pierwsze 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego – zatem łącznie przez 272 dni – w przypadku gdy pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

 

Co w przypadku gdy świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane na czas dłuższy niż 3 miesiące? Wówczas pracodawca może rozwiązać umowę w 91. dniu pobierania tego świadczenia.

 

Należy pamiętać, iż pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia wtedy, gdy ustała już przyczyna usprawiedliwiająca nieobecność w pracy, a pracownik stawił się do pracy, wówczas pracodawca może jedynie dokonać wypowiedzenia umowy o pracę na zasadach ogólnych.

 

Czy możliwy jest powrót do pracy? Tak, na podstawie art. 53 § 5 kodeksu pracy pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn wymienionych w § 1 i 2, zgłosił swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.

 

Jeśli interesuje Cię powyższy temat skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: 48 61 30 71 031 lub napisz do nas na adres e-mail: office@glslegal.pl