Zacznijmy od tego co to w ogóle jest subkonto ZUS. Otóż subkonto ZUS jest częścią indywidualnego konta każdego ubezpieczonego w ZUS, który choć raz został zgłoszony do ubezpieczeń.

Subkonto w ZUS posiada każda osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1968 roku, zaś osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku wyłącznie w sytuacji, gdy są członkami OFE (otwartego funduszu emerytalnego).

Obecnie na subkonto wpływa 7,3 % składki na ubezpieczenie emerytalne (jeśli ubezpieczony nie posiada konta w OFE) lub 4,38% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne (gdy takie konto OFE posiada).

W odróżnieniu od środków zgromadzonych na indywidualnym koncie ZUS, środki zgromadzone na subkoncie (tak jak te w OFE) podlegają podziałowi w przypadku śmierci osoby posiadającej subkonto, czy w przypadku podziału majątku po rozwodzie.

W przypadku śmierci posiadacza subkonta pozostającego w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej, w pierwszej kolejności połowę środków zgromadzonych na subkoncie ZUS transferowane jest na konto żyjącego małżonka (w ramach wypłaty transferowej – nie ma tu możliwości wypłaty gotówkowej).

Pozostałe środki (bądź całość, jeśli zmarły nie posiadał małżonka lub pozostawał z małżonkiem w ustroju rozdzielności majątkowej) przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego jako uposażone bądź wchodzą w skład spadku.

W przypadku, gdy ubezpieczony wskazał osoby uposażone, wówczas ZUS po śmierci ubezpieczonego zawiadamia te osoby o możliwości złożenia wniosku o wypłatę środków zgromadzonych na subkoncie. Po te środki można zgłosić się w każdym czasie – uprawnienie do uzyskania środków zgromadzonych na subkoncie zmarłego nie ulega bowiem przedawnieniu.

W przypadku braku wskazania osoby uposażonej, środki zgromadzone na subkoncie wchodzą do spadku i są dzielone między spadkobierców w ramach podziału spadku.