Dla tych z Państwa, którzy borykają się z problemem kredytu hipotecznego w CHF, mamy wspaniałą nowinę !!!

Wczoraj, tj. 25 kwietnia 2024 roku, Sąd Najwyższy wypowiedział się w przedmiocie zagadnień prawnych dotyczących kredytów indeksowanych do obcej waluty lub w niej denominowanych (tzw. frankowych) przedstawionymi przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w związku z ujawnionymi rozbieżnościami w wykładni przepisów prawa w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Jak zapewne Państwo pamiętacie na rozstrzygnięcie poruszonych w uchwale problemów kredytobiorcy czekali od wielu lat. W międzyczasie z pomocą sądom i kredytobiorcom przyszło orzecznictwo TSUE, dzięki któremu w orzecznictwie polskich sądów ugruntowała się linia orzecznicza przyjazna konsumentom.

Niezależnie od powyższego niewątpliwie wczorajsza uchwała SN jest bardzo istotna, albowiem potwierdza słuszność utartej praktyki sądów orzekających w tzw. sprawach frankowych. Tym bardziej, iż uchwała ta posiada moc zasady prawnej.

Oto brzmienie uchwały, mającej ogromny wpływ na toczące się i przyszłe spory tzw. frankowiczów z bankami (sygn. akt: III CZP 25/22):

  1. W razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, w obowiązującym stanie prawnym nie można przyjąć, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.
  2. W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.
  3. Jeżeli w wykonaniu umowy kredytu, która nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron.
  4. Jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się co do zasady od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie postanowieniami umowy.
  5. Jeżeli umowa kredytu nie wiąże z powodu niedozwolonego charakteru jej postanowień, nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu tego świadczenia.

Tym samym Sąd Najwyższy przesądził, iż umowy kredytu „we frankach” szwajcarskich są nieważne, rozliczamy je na zasadzie odrębnych roszczeń kredytobiorcy i banku, a bankom nie przysługują żadne korzyści z tego tytułu.

 

Dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się, czy rozpocząć batalię sądową o swoje prawa, mamy zaproszenie do kontaktu z Kancelarią.