Każde dziecko marzy o białych świętach Bożego Narodzenia, śnieg daje niesamowity klimat zwłaszcza w grudniu. Jednak nie wszyscy podzielają entuzjazm dzieci, albowiem opady śniegu nakładają na niektórych obowiązki związane z jego uprzątnięciem.  Wyobraźmy sobie sytuację rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym: spadł śnieg, chodniki wokół domu białe i pojawia się następująca wątpliwość, a mianowicie kto jest odpowiedzialny za usunięcie śniegu czy błota pośniegowego z drogi dla pieszych położonej tuż przy ich posesji? Czy obowiązek ten spoczywa na gminie, czy też na właścicielach nieruchomości?

Odpowiedzi na powyższą wątpliwość należy szukać w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w art. 5 ust. 1 pkt 4, zgodnie z którym właściciel nieruchomości ma obowiązek usunąć błoto, śnieg, lód czy inne zanieczyszczenia z drogi przeznaczonej dla pieszych położonej bezpośrednio przy jego posesji. Jednak jest jeden wyjątek, otóż właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

W sytuacji gdy nie spełnimy tego obowiązku w zakresie utrzymania czystości i porządku zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń podlegamy karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.

Nie zapominajmy także zadbać o stan techniczny dachu przez pozbycie się śniegu i sopli lodu. Zgodnie z art. 91a ustawy o prawie budowlanym  kto nie spełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pamiętajmy, że jeżeli przez zaniedbania w postaci nieusunięcia śniegu, błota z chodnika, czy dachu osoba trzecia ulegnie wypadkowi, możemy być zobowiązani do zapłaty tej osobie odszkodowania.