Wielokrotnie powtarzamy w ślad za wybitnym polskim poetą Janem Kochanowskim:

„Ślachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz”,

jednak dopiero w chwili, kiedy my lub nasi bliscy podupadamy na zdrowiu, rozumiemy sens powyższych słów.

 

Każdy z nas już pewnie niejednokrotnie miał styczność z placówkami służby zdrowia oraz przedstawicielami zawodów medycznych. Mimo, że wielokrotnie pomagają nam w naszych problemach zdrowotnych, a ich wykształcenie, wiedza i zaangażowanie przyczynia się codziennie do ratowania zdrowia i życia wielu osób, niestety również im zdarza się popełniać błędy, które niosą za sobą poważne dla nas konsekwencje. Coraz częściej zjawiają się w naszej Kancelarii Klienci, którzy doświadczyli tzw. „błędu medycznego”. Szczególnie w czasach pandemii COVID-19 zjawisko zgłaszania przez naszych Klientów potencjalnych zdarzeń, które można zakwalifikować w kategorii ww. błędu nasiliło się. Powyższe doprowadziło nas do przemyśleń, by szerzej przyjrzeć się przedmiotowemu zagadnieniu i przedstawić Państwu pełne spektrum problemu.

 

Co rozumiemy przez pojęcie prawa medycznego?

 

Prawo medyczne to określenie zbioru norm prawa materialnego i procesowego z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego i karnego,  regulujących prawa i obowiązki pacjentów, oraz osób wykonujących zawód związany z ochroną zdrowia, a także reguły prawne określające sposób tworzenia i funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz zadania i uprawnienia organów administracji publicznej, samorządu terytorialnego oraz organów państwowych osób prawnych w zakresie opieki zdrowotnej i dostępu do świadczeń zdrowotnych. Poza regulacjami zawartymi w Konstytucji i ustawach „podstawowych” (jak Kodeks cywilny, Kodeks postepowania cywilnego, Kodeks Karny, Kodeks postępowania karnego itd.), prawo medyczne uregulowane jest w ustawach „szczególnych”, jak np.: ustawa o działalności leczniczej, ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawa o izbach lekarskich, ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej, ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, ustawa Prawo farmaceutyczne, ustawa o zawodzie farmaceuty, ustawa o wyrobach medycznych, ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ustawa o ochronie zdrowia psychicznego, ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, ustawa o leczeniu niepłodności, ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, ustawa o zdrowiu publicznym, ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.

 

Problem związany z ochroną zdrowia, wymagający pomocy prawnika, pojawia się zazwyczaj, gdy pomoc medyczna była nieprawidłowa i wywołała u nas szkodę lub wyrządziła nam krzywdę lub też z perspektywy podmiotu leczniczego, gdy niesłusznie zarzuca mu się wadliwe działanie. Często ww. zdarzenie jest określane „błędem medycznym”, „błędem w sztuce lekarskiej” lub „błędem lekarskim”.

 

W kolejnym artykule, który pojawi się na naszej stronie już wkrótce, chcemy przedstawić Państwu klasyfikację tzw. „błędów medycznych” oraz ich charakterystykę.