Po raz kolejny przełożone zostało wejście w życie przepisów wprowadzających prostą spółkę akcyjną (dalej „PSA”), tym razem nie o rok lecz o 4 miesiące. Spowodowane jest to przez przedłużające się prace nad nową platformą eKRS.

Prosta spółka akcyjna ma być nową formą prawną, która dzięki elastycznym rozwiązaniom ma ułatwić podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej. Jedną z zalet PSA ma być ograniczenie do minimum procedur związanych z jej zawiązaniem, rozwiązaniem i likwidacją – wszystkie te czynności mają być możliwe do załatwienia za pośrednictwem Internetu. Kolejną cechą charakterystyczną PSA jest właściwie symboliczna wysokość minimalnego kapitału zakładowego – musi on wynieść co najmniej 1 zł, a zmiana wysokości tego kapitału nie wymaga zmiany umowy spółki. Wkłady do spółki będą mogły być wniesione w terminie nawet do 3 lat od jej wpisu w KRS. Akcje PSA nie będą miały wartości nominalnej, nie będą stanowić części kapitału akcyjnego i będą niepodzielne. Jednym z ciekawszych rozwiązań jakie ma wprowadzać PSA jest możliwość przyznawania akcji w zamian za pracę czy wkład intelektualny.

Do zawarcia umowy prostej spółki akcyjnej będzie wymagana forma aktu notarialnego lub skorzystanie z wzorca umowy w systemie S24 (udostępniony formularz trzeba będzie opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym).

Kluczowym organem PSA ma być obligatoryjny zarząd – tak jak w spółce z o.o., będzie on prowadził sprawy spółki i reprezentował ją na zewnątrz, co ciekawe nie będzie on miał nad sobą organu nadzorczego (chyba, że założyciele postanowią inaczej). Zupełną nowością w polskim systemie prawnym będzie możliwość ustanowienia tzw. rady dyrektorów, która będzie działała zamiast zarządu. Rada dyrektorów będzie prowadziła sprawy spółki, reprezentowała ją na zewnątrz i sprawowała nadzór nad prowadzeniem jej spraw. Dyrektorów będą powoływać a także odwoływać akcjonariusze uchwałą.