Jednym ze środków probacyjnych, czyli środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidzianym przez polski Kodeks Karny, jest udzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania reszty kary pozbawienia wolności.

 

Przed przystąpieniem do złożenia wniosku należy przeanalizować, czy konkretny skazany spełnia ustawowe warunki udzielenia mu przedmiotowej probacji. Zgodnie z ustawą Sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary skazanego na karę pozbawienia wolności:

 

  1. tylko wówczas, gdy postawa, właściwości i warunki osobiste skazanego oraz okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa,

 

  1. po odbyciu przez skazanego co najmniej połowy kary (wyjątek! Sprawcę skazanego w warunkach recydywy podstawowej można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast skazanego w warunkach recydywy wielokrotnej po odbyciu trzech czwartych kary, skazanego na karę 25 lat pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić po odbyciu 15 lat kary, natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności po odbyciu 25 lat kary, ponadto w szczególnie uzasadnionych wypadkach Sąd, wymierzając karę może wyznaczyć surowsze ograniczenia do skorzystania przez skazanego z warunkowego zwolnienia).

 

W przypadku zastosowania warunkowego zwolnienia czas pozostały do odbycia kary stanowi okres próby, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat. Jeżeli skazanym jest osoba, która popełniła czyn w warunkach recydywy wielokrotnej, okres próby nie może być krótszy niż 3 lata, a w razie warunkowego zwolnienia z kary 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi 10 lat. Jeżeli w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

 

Co jeszcze należy wiedzieć ubiegając się o warunkowe przedterminowe zwolnienie?

  1. Wniosek składa się do właściwego sądu penitencjarnego (którym zawsze jest sąd okręgowy), w okręgu którego skazany przebywa.
  2. Na niesatysfakcjonujące nas postanowienie Sądu w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia służy zażalenie do sądu odwoławczego.
  3. Złożenie wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 45,00 zł.