W ciągu ostatnich tygodni pisaliśmy dla Państwa o planowanym przez Ministerstwo Finansów zwolnieniu beneficjentów subwencji uzyskanych z Polskiego Funduszu Rozwoju z płacenia podatku od umorzonych kwot subwencji.

W ramach tzw. tarczy finansowej PFR około 348 tysięcy mikro firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw otrzymało częściowo bezzwrotne subwencje finansowe na łączną kwotę niemal 61 miliardów złotych.

Co do zasady wydanie decyzji o umorzeniu subwencji z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju powinno wiązać się z koniecznością zapłaty podatku, co wywołało niepokój wśród przedsiębiorców będących beneficjentami subwencji finansowych z PFR.

W kwietniu bieżącego roku rząd zakomunikował, iż planowane jest zaniechanie poboru podatku od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej. Jednak aż do lipca 2021 roku nie została podjęta żadna konkretna decyzja, która dawałaby przedsiębiorcom pewność, iż nie będą oni zmuszeni do zapłacenia podatku, którego wcześniej nie przewidzieli.

W dniu 19 lipca 2021 roku, tj. dzień przed terminem złożenia przez przedsiębiorców rozliczenia podatkowego Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju.

Z treści tegoż rozporządzenia wyraźnie wynika, iż przedsiębiorcy, którym umorzono zwrot subwencji otrzymanej z Polskiego Funduszu Rozwoju są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku od tej kwoty. Dodatkowo z rozporządzenia wynika, iż zaniechanie poboru podatku od dochodów z umorzonych subwencji PFR będzie dotyczyć wsparcia uzyskanego przez przedsiębiorców od dnia 1 czerwca 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku.

Decyzja rządu została przyjęta przez organizacje zrzeszające przedsiębiorców z dużym entuzjazmem. Szacuje się, iż w związku z zaniechaniem poboru przedmiotowego podatku przedsiębiorcy zaoszczędzą w sumie 10 miliardów złotych. Jak wskazuje minister Tadeusz Kościński rezygnacja z poboru podatku zapewni podmiotom gospodarczym zwiększone możliwości finansowania działalności, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój i poziom zatrudnienia, a w konsekwencji powinno przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju.